درمان سنگ کلیه

درمان سنگ کلیه

درمان قطعی سنگ کلیه با نسخه مرحوم دکتر عبدالله خان احمدیه  ادامه

آویشن

آویشن

آویشن مقوی معده ، ضد سرفه و یک آنتی باکتری بسیار قوی است . در تقویت دید چشم و درمان عفونت های ریوی موثر است و یکی از پرکاربردترین گیاهان دارویی است .

 خاکشیر

خاکشیر

تب بر است و برای رفع التهابات پوستی مانند کهیر موثر است و در درمان کرم معده و سنگ کلیه نافع است . سموم بدن را دفع می کند . بر اساس شیوه مصرف در درمان اسهال و یبوست موثر است .

 

 

 شیرین بیان

معجزه گری قوی در درمان زخم معده و اثنی عشر ، ضد سرفه و تسهیل در هضم غذا و روشن کننده پوست عصاره آن یکی از مهمترین صادرات محصولات گیاهی ایران است .

 

ظب سنتی

 1.   غذایی که می خورید حلال و پاکیزه باشد .
 2.  داشتن اشتها از شروط اصلی وقت مناسب برای غذا خوردن است باید احساس گرسنگی کاملاً شکل گرفته باشد .
 3.  در صورت داشتن اشتهای کاذب نیز نبایستی اقدام به خوردن کرد . مثلاً کسی که ساعت 8 صبحانه خورده و ساعت 10 دوباره گرسنه شده ، این اشتها دلیل بر خوردن مجدد صبحانه نیست .
 4. اشخاصی که دچار پرخوری هستند نباید گرسنه بمانند زیرا معده شان پر از اخلاط چرکی و ناپسند می شود .
 5.  در زمستان غذاهای گرمی بخش مثل آبگوشت ، کوفته ، فسنجان و ... استفاده کنید و در تابستان غذاهای سردی بخش مثل سوپ جو ، ماهی پلو ، آب دوغ خیار .
 6.  گرمی بخشی یا سردی بخشی غذا ها نباید خارج از توان شخص باشد ( گرمی زیاد یا سردی زیاد ) .
 7.  هیچ وقت بطور ناگهانی از پرخوری به سمت کم خوری یا بالعکس اقدام نکنید زیرا وضعیت بدن از قبل هم بدتر می شود .
 8.  خوردن سردی جات ( خیار ، کدو ، ماست و ... ) باید همراه و همزمان با گرمی جات ( تره ، سیر ، خرما و ... ) باشد . لیکن اگر کسی یکی از آنها را به تنهایی خورد و علامت بیماری پیدا شد ( مثلاً سردی اش کرده باشد ) نبایستی برای خنثی کردن آن از گرمی جات استفاده کرد بلکه بایستی در هضم آن کوشش به عمل آورد مثلاً روغن گرم (سیاهدانه) به سطح شکم بمالد  و یا ورزش کند .
 9.  اگر خوراکی خورده باشید که خیلی قابض و بند آورنده است ( موز ، نعناع ، نان و ... ) بایستی برای خنثی کردن آن از ملین استفاده نمود .
 10.  زیان بخش ترین نحوه غذا خوردن آن است که شما قبل از هضم و غذای قبلی در معده ، غذای دیگری را وارد آن کنید یعنی پرخوری و روی هم خواری که در این صورت در اثر پرخوری غذاهای غلیظ مفاصل و کلیه ها به درد می آیند  و همچنین فرد گرفتار امراضی مختلفی می شود .
 11.  می دانیم که غذاها بر اساس غلظت یا رقت شان مدت زمانی بین نیم تا چهار ساعت در معده باقی می مانند تا معده کیموس خود را بسازد و سپس با باز شدن دریچه تحتانی معده آنرا به روده تحویل دهد . بهترین کار در زمان توقف غذا در معده آن است که حرکات سبک ورزشی انجام دهیم ( راه برویم ، قفسه ها را مرتب کنیم ، ظرف ها را بشوییم و ... )  و فوراً بعد از غذا نخوابیم اما به یاد داشته باشید که حرکات ورزشی سنگین و درگیری های عصبی مانع از عمل هضم غذا خواهند شد .
 12.  در فصل زمستان نباید خیلی از غذاهای غیر مغذی مثل دانه  و حبوبات و سبزیجات را خورد بلکه بایستی غذاهای مقوی تر مثل آبگوشت ، کوفته تبریزی و ... خورد  و در تابستان برعکس این حالت باید عمل کرد .
 13.  قبل از سیر شدن از غذا خوردن دست بکشید .
 14.  اگر غذا زیاد خوردید در  وعده بعد یا در روز بعد خود را گرسنه نگه دارید تا غذاهای خورده شده در بدن کاملاً هضم گردد و گرنه ممکن است دچار چاقی و کبد چرب شوید .
 15.  جهت هضم غذا در خواب بهتر است زیر سر بالاتر قرار بگیرد .
 16.  خوردن چربی زیاد تنبلی و کسالت آورده و همچنین اشتهای شما را از بین می برد .
 17.  زیاده روی در خوردن غذاهای ترش پیری زود رس می آورد .
 18.  نان هضم نشده خطرناک تر از گوشت هضم نشده است ، لذا بهتر است که در موقه خوردن نان آنرا خوب جویده و سپس بلع نماییم .
 19.  همیشه زمانی را برای خوردن غذا انتخاب کنید که عجله ای برای خوردن نداشته باشید و غذا اهسته و شمرده شمرده میل نمایید . بدین ترتیب آنزیم های لازمه برای عملیات جذب ، نگهدارندگی ، هضم  و دفع غذا تامین خواهد شد .

منبع  : دوره طب سنتی و تغذیه - دکتر سید علی ابوالحلیب
 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید