افسنطین خواص درمانی

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

افسنطین

افسنطین خواص درمانی

نام های دیگر : ابسنطین - مروه - کشوتای رومی - خترق - افسنتین

طبع افسنطین : گرم و خشک

خواص درمانی

1- پنجاه گرم گل و سرشاخه های گلدار آن را در یک لیتر آب جوش دم کرده و آب آن را صاف کنید و هر صبح و ظهر و شب یک فنجان بعد از غذا بنوشید . به هضم غذا کمک می کند کاستریت را بر طرف می کند  ، تونیک و مدر است  ، در تب های نوبه ای از خواص درمانی آن استفاده می شود . مسهل صفرا  و سایر اخلاط تلخ که در معده جمع شده می باشد که این یکی از مهمترین خواص درمانی افسنطین است.

2- یکی دیگر از خواص درمانی افسنطین اگر به مدت ده روز هر روز یک فنجان از دم کرده ان بنوشید کم اشتهایی که ناشی از سردی باشد را درمان می کند .

3- نوشیدن آب دم کرده ی ده گرم از آن  یا خوردن چهار گرم عصاره تازه آن ، برای پاک کردن سینه از اخلاط ، تقویت معده ، کبد ، طحال ، روده ها ، دفع کرم های روده بسیار مفید است دیگر خواص درمانی افسنطین می باشد .

4- هم آب دم کرده ی آن را بنوشید و هم ضماد کنید برای گزیدگی عقرب نافع است .

5- افسنطین را با افتیمون و اسطوخدوس دم کنید و آب دم کرده را بنوشید . پاک کننده شکم و مسهل سودا می باشد و برای درمان لقوه ، سستی اعضا ، رعشه ، صرع و درد های عصبی مفید است .

6- خوردن آب دم کرده افسنطین با برنج یا عدس برای کشتن اقسام کرم معده و روده و به عنوان مسهل نافع است .

7- ده گرم از کوبیده ی افسنطین را به تنهایی یا با عسل یا با افتیمون ، کوبیده بخورید . برای طحال بسیار نافع است .

عوارض افسنطین

تذکر : افسنطین برای دهانه معده مضر است ، همچنین عوارض دیگر افسنطین ، ایجاد سر درد می کند لذا باید در حد مجاز و به صورت محدود و زیر نظر طبیب مصرف شود .

 

 

 

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید