احیای درمان سنتی در ایران

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

 

احیای درمان سنتی در ایران

 

با پیشرفت علم و ابتکارات چشم گیری که در مهندسی ساختمان و اصول نقشه کشی و فوت و فن معماری پیدا شده و ایجاد ساختمانهای آسمان خارش مجهز به وسایل ایمنی و آسایش و بناهای مجلل و کاخهای زیبا و دیدنی معذلک حفظ آثار باستانی و ابنیه ی تاریخی و پیروی از اصول و اسلوب معماری قدیم یک کار ضروری و افتخارآمیز است. جمع آوری اشیای کهنه و عتیقه و حفظ آنها در موزه های بزرگ و کوچک با توسعه ی روز افزون لوکس سازی مغایرت نداشته و روز بروز توسعه می یابد. نگاهداری اشیای سفالی و گلی و ظروف بدل چینی با وجود پیشرفت صنایع چینی سازی و بلور سازی همچنان پابرجا است.
موسیقی اصیل ملی و جمع آوری ترانه های محلی همزمان با پیشرفت علم موسیقی و آهنگ های شاد و سنفونیهای بزرگ مغایرت ندارد، رقص های محلی و قدیمی با رقص های جدید هر دو به صحنه می آنید و حتی عده ای طرفدار جمع آوری و اجرای تئاترهای روحوضی هستند و دسته ای هم به احیای شبیه خوانی و تعزیه خوانی علاقه به خرج می دهند، حفظ هنرهای دستی در برابر صنایع ماشینی پسندیده و قابل تحسین است. جمع آوری افسانه های کهن از یک طرف و تدوین رمانهای عشقی و جنایی جدید از سوی دیگر و جمع آوری ضرب المثل های قدیمی در مقابل جوک های امروزی و حفظ آداب و رسوم قدیمی در مقابل مدهای جدید همچنان به چشم می خورد.
پیدایش نظرات و عفقاید جدید فلسفی مانعی برای سیر در حکمت و فلسفه ی قدیم نیست. توجه دانشمندان به علوم مادی باعث انحراف آنها از عقاید ماوراءالطبیعه و متافیزیک نشده است و با همی ی این احوال جای بسی تعجب است که در ایران امروز علیرغم توجه اکثریت به درمان سنتی توجهی نمی شود، سنت شکنی در عهد پرورش ابن سینا و محمد بن زکریای رازی سبب شد که این علم بزرگ تقریباً از بین رفته و تقریباً در بوته ی فراموشی گذارده شود.
در چین طب سوزنی که سالها متروک شده بود دوباره زنده شد و شهرت جهانی پیدا کرد بطوری که اکنون از گوشه و کنار جهان برای فراگرفتن و آموختن این روش قدیمی که روزبه روز تکمیل تر می شود روی آورده اند، در شبه قاره هند طب سنتی در برابر طب جدید همگام پیش می رود و عرض اندام می کند و دنیای داروسازی از تجربیات رهروان طب سنتی حداکثر استفاده را کرده و داروهای جدیدی به جهان پزشکی و داروسازی عرضه می دارند و با وجود دانشکده های بزرگ پزشکی که در آنجا اصول نوین پزشکی تدریس می شود دانشکده هایی جهت احیای طب سنتی تشکیل شده دانشمندان و محققین عالیقدری را پرورش می دهند.
در کشور فدرال سویس که دارای 22 شهرستان مستقل (کانتون) است در 21 کانتون شرط طبابت داشتن دانشنامه ی دکترای فدرال پزشکی است ولی در یک کانتون طبابت آزاد بوده و در آنجا عده ای غیر پزشک مشغول طبابت با مواد گیاهی و طب سنتی می باشند و کارخانجات بزرگ داروسازی سویس که شهرت جهانی دارند حداکثر استفاده را از این تجربیات می نمایند. در کشورهای فرانسه و آلمان معالجه با گیاه آزاد بوده و بسیار معمول است، در آلمان آسایشگاهی وجود دارد که در آنجا بیماران صعب العلاج را که پزشک آنها را جواب کرده است بستری می کنند و با مواد خوراکی معالجه می نمایند و بطوری که مدارک و اسناد موجود در آن آسایشگاه نشان می دهد نتایج خوبی بدست آورده و عده ای را که از درمان مأیوس بوده اند تندرست کرده و به خانه های خود فرستاده است. هیچکس منکر ترقیات و کشفیات بزرگ داروسازی جدید نیست سرم های ضد بیماری و ساختن واکسن های گوناگون از کشت و کشتار بسیاری از امراض عفونی از قبیل دیفتری، کزاز، سیاه سرفه، سل، فلج کودکان، سرخک و ده ها بیماری دیگر جلوگیری کرده است. کشف پنی سیلین و سایر داروهای آنتی بیوتیک جلوی مرگ و میر امراض عفونی را گرفته و روز بروز بر وسعت این مطالعات افزوده شده و داروهای میکرب کش با طیف وسیعتری ساخته شده و به بازار می آیند اما با همه ی این پیشرفت های بزرگ توسل به طب سنتی در بسیاری از موارد ضروری به نظر می رسد.
ما سنت شکنی را در همه جا بت شکنی نمی دانیم و معتقد نیستیم که تمام بیماران را باید با اصول درمان سنتی معالجه کرد بلکه عقیده داریم که برای پیشرفت علوم جدید پزشکی احیای درمان سنتی نهایت لزوم را دارد.
ما نمی گوییم در عصر فضا با بودن هواپیماهای جت و مافوق صوت و کشتی های بزرگ اقیانوس پیما، خط آهن و ماشین های سریع السیر لوکس باز هم شما بیایید با کجاوه و وسایل قدیمی مسافرت کنید بلکه می گوییم هنوز در راه درمان بیماران کوره راههای پر پیچ و خمی وجود دارد که مسافرت در آنها بایستی پیاده یا با قاطر و امثال اینها انجام پذیرد، هنوز برای پیمودن سطح کویر شتر سواری بهترین وسیله است وانگهی هنوز بسیاری از جاده های ما مطمئن و کامل نیست و بایستی تعمیر و تعریض شود. برای اصلاح این جاده ها و تبدیل کوره ها راهها به جاده های شوسه و شاهراههای بزرگ تنها نقشه هوایی کافی نیست بایستی مهندسین با کمک بلدهای محلی پیاده روی و کوه پیمایی نمایند تا نقشه هایی بدون عیب و نقص تهیه کرده و آنرا با کمک وسایل جدید و قدیم پیاده نمایند و برای انجام این کار مسافرت در این کوره راهها بدون شک بایستی با وسایل اولیه انجام گیرد. در علم پزشکی از این کوره بسیار است، داروهای جدید آن گونه که انتظار می رود کامل و بدون نقص نیست. هنوز بسیاری از بیماریها شناخته نشده و منشأ آنها معلوم نیست. تعداد زیادی از امراض صعب العلاج و درد بی درمان می باشند، بسیاری از بیماریها و میکربهای آنها در برابر داروهای جدید سرسختی نشان داده مزمن می شوند. از طرف دیگر در ایران ما بیش از صد هزار گیاه دارویی می روید و بطوری که گهگاه دیده می شود بسیاری از این بیماریهای مزمن و صعب العلاج با این گیاهان درمان شده و اثرات معجزه آسای آنها ظاهر می شود.
چه بسیارند بیمارانی که از خوردن داروهای جدید نتیجه نگرفته می خواهند دست به دامان داروهای طبیعی و قدیمی بزنند. ما در خلال سطور زمان خوراکیها شما را با داستانهایی که از معجزه ی گیاهان و درمان سنتی دیده ایم آشنا خواهیم کرد، در تاریخ پزشکی از این گونه وقایع حیرت آور زیاد است که خوشبختانه بعضی از آنها شناخته شده و بسیاری از آنها در پرده ی ابهام باقی است و ما در زبان خوراکیها می کوشیم ضمن معرفی خوراکیها اسرار زیادی از آنها را فاش سازیم و درمان سنتی ایران را زنده نماییم شاید محققان بتوانند در راه کشف داروهای جدیدی برای امراض مورد استفاده قرار دهند چه در طب سنتی ایران بسیاری از بیماریهای صعب العلاج که در طب جدید راه درمان آنها پیدا نشده است قابل معالجه بوده و نسخه های متعددی برای درمان آنها نوشته اند.
طب نوین با تمام ترقیات شگرف خود و با داشتن وسایل و تجهیزات کافی هنوز از معالجه بسیاری از امراض عاجز است ولی آنجا که طب جدید باز می ایستد درمان سنتی با گامی استوار و قیافه ای متین و شاد ظاهر می شود و دستورهایی مؤثر و مفید می دهد.
زبان خوراکیها خیلی ساده و خودمانی با شما صحبت می کند و برای درک مطالب آن احتیاجی به حکمت و فلسفه ی طب قدیم نیست. هر کس مختصری سواد خواندن و نوشتن داشته باشد می تواند از دستورهای آن بهره برداری کند. در این کتاب علاوه بر تشریح خواص خوراکیها یک دوره فواید و دستورهای درمان سنتی هم بطور ساده نوشته شده است تا جویندگان راه حقیقت بتوانند از آن استفاده نموده و در مواقع لازم قبل از رسیدن طبیب از آن استفاده کنند.
در این کتاب بطور صریح نشان داده می شود که یا وجود پیشرفت های محیرالعقول علوم پزشکی و داروسازی جدید باز در بسیاری از مواقع و ناخوشیها دستورهای درمان سنتی ایران هنوز برتری و رجحان خود را از دست نداده است و بخوبی ثابت می کند که ملت ایران در نشر فرهنگ و بخصوص دانش پزشکی در جهان پیشقدم بوده و سهم بزرگی داشته و دارد.
کشف هوم در زمان زرتشت و ساختن نوشدارو در عهد هخامنشیان و تاسیس دانشگاه جندی شاپور قبل از ظهور اسلام بهترین گواه این ادعای ما می باشد بعد از اسلام نیز دانشمندان و پزشکان بزرگ ایران باز هم در نشر معارف و علوم مقام اول را دارا بودند و اکنون نوبت نسل حاضر است که مجد و عظمت گذشته را بازیابد و از راه تحقیق و تفحص در درمان سنتی ایران روش های نوینی که با علوم جدید سازگار باشد پیدا کند همانگونه که دانشمندان چین طب سوزنی را احیا نمودند و روش های جدید و ارزنده ای
به دنیای پزشکی عرضه کردند و با انجام روش های محیر العقول جهانی را به حیرت واداشتند.

دکتر غیاث الدین جزایری

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید