جعفری و همه چیز

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

جعفری

 

جعفری

اسامی گوناگون جعفری: فارسی این نوع سبزی جعفری است ولی در شهسوار (تنکابن امروزی) به آن واپلیهم می گویند. در زبان عربی به جعفری لقب کرفس ماقدونی را داده اند. فرنگیها به یک نوع جعفری که کم عطر و کم خاصیت بوده پرسیل می گویند. در کتب داروسازی سنتی ایران از جعفری به عنوان فطراسالیون یاد کرده اند و این عنوان معرب پتروسلیوم لاتینی است. بقدونس، مقدونس، کرفس مقدنس، دینار رویه و حزا از اسامی دیگر جعفری است.

مشخصات کلی جعفری: جعفری گیاهی دو ساله است که در سال اول از برگها یک طوقی پایه ای و در سال دوم ساقه ای گلدار تشکیل می دهد. ریشه اصلی آن ضخیم و کمی منشعب است و ضخامت آن تا 20 سانتیمتر هم می رسد. در هر چتر آن 10 تا 20 گل وجود دارد. میوه این گیاه به درازای 2 تا 3 میلیمتر به رنگ خاکستری تا قهوه ای و بیضوی شکل است و بویی قوی دارد.
قسمتهای مورد استفاده آن برگ، ریشه و میوه خشک آن است. برگهای سال اول را در فاصله ماه های تیر تا شهریور و برگهای سال دوم را در بهار و ریشه آنرا در ماه های مهر تا آذر جمع آوری می کنند. جعفری از خانواده آمبلی فراسه است.

ترکیبات شیمیایی اسانس جعفری: برگ و تخم و ریشه جعفری هر سه دارای اسانس باشند که بسیار مطبوع و معطر است. اسانس جعفری برای مطبوع کردن غذاها به کار می رود. اسانس تخم جعفری شامل یک الکالوئید به نام آپیول )apiol( است و نیز دارای یک گلوکیزد آپی ئین apiinاست و در آن ماده کومارین coumarin مشخص شده است در ریشه جعفری نیز اسانس یافت می شود مصرف بیش از حد اپی پولبرا در کبد و کلیه مناسب نیست .به طور کلی در گیاه جعفری چربی، پروتئین، هیدراتهای کربن، کلسیم،فسفر، سدیم، پتاسیم، ویتامین آلفاپنین، بتا پی نن، a، c، تیامین، ریبوفلاوبن و نیاسین وجود دارد. میرستی سین، الفا پنین، بتاپینن، میرستین، بتلا فلاندرن، لیمونن، گاماترپی نن، تراس اوسی مین، پراآن، متیل 4 ایزوپروپنیل بنزن، اوژنول، برگاپ تین، آپیوز، اسیدنروولیک، اسید کامئیک، اسیدکلروژنیک و اسید فوتیک نیز در آن وجود دارد.
در 100 گرم جعفری 240 میلی گرم اسید اسکربیک، 60 میلی گرم کاروتن و مقداری ویتامین b و آهن وجود دارد.
10/1 تا 50/1 (بر حسب منشاء گیاه) محلول در روغن و اسانسها است و اگر تحت اثر سولفات آهن قرار گیرد و به رنگ قرمز خونی در می آید. بوی آن معطر و شامل آپیول و میریستین )myristicinee( به مقادیر کم از اتر اکسیدها نیز نامیده می شود. اگر بطور ساده تجزیه گردد ماده ای به نام آپی ژنین )apigenine( و نوعی قند به نام آپیوز )apiese(می دهد. ریشه جعفری دارای 50/0تا 80 /0 درصد اسانس مواد قندی و 5 درصد مواد معدنی است.

نسخه های شفا بخش جعفری


1 - درمان آسم (تنگی نفس) با جعفری: افرادی که دچار حملات آسمی می شوند، چنانچه مدتی هر روز مقداری برگ جعفری تازه را خرد نموده و در کمی شیر گرم بریزند و صبح ناشتا میل کنند تنگی نفس آنها به خوبی برطرف شده و گرفتگی صدا را نیز برطرف می کند.
2 - تسکین دردهای عصبی با جعفری: استفاده از شیره برگ جعفری داروی مفیدی جهت رفع دردهای عصبی می باشد. شیره برگ جعفری را به تنهایی یا همراه الکل 90 یا 70 درجه تهیه می کنند. از شیره الکلی برگ جعفری به مقدار بسیار کم و بصورت استعمال خارجی استفاده می کنند.
طرز استفاده: ابتدا سر و پیشانی را بشویید و خشک نمایید، سپس به مقدار یک سر انگشت از عصاره الکلی جعفری را به سر و محل درد بمالید و ماساژ دهید.
3 - پایین آوردن تب با جعفری: مصرف 3 تا 200 گرم از شیره ساده برگ جعفری (بدون الکل) و مالیدن روزانه چند قطره از شیره الکلی آن به سر و پیشانی در پایین آوردن درجه حرارت بدن و رفع تب بویژه تبهای متناوب توصیه می شود.
4 - دفع کرمهای ریز روده با جعفری: جهت دفع انگلها و کرمهای دستگاه گوارشی 5 مثقال پودر برگ خشک جعفری را با 5 مثقال پودر کرفس و 5 مثقال پودر گل بنفشه مخلوط کرده در کمی آب جوشانده و صبح ناشتا میل کنید و این عمل را تا چند روز متوالی تکرار کنید.
5 - درمان بند آمدگی ادرار با جعفری: استفاده از جوشانده 30 تا 40 برگ جعفری خشک در یک لیتر آب به عنوان داروی ضد عفونی کننده مجاری ادراری و ادرار آور عمل نموده و در رفع بندآمدگی ادرار بکار می رود .(توجه: مصرف روزانه 3 تا 4 فنجان از آب صاف شده این جوشانده کافی است)

6 - نقش جعفری در التیام دادن سریع زخمها: برگهای جعفری به دلیل داشتن خاصیت ضد عفونی کننده، میکروب کش و التیام دهندگی سریع زخمها در درمان جراحات کم عمق و التیام زخمها بکار می رود. برای این کار برگهای تازه جعفری را له کنید و بر روی جراحات ضماد نموده و ببندید.
7 - درمان بند آمدگی شیر مادران با جعفری: مادرانی که شیر آنها کم شده یا شیر در پستان آنها بند آمده، چنانچه کمی از برگهای تازه جعفری را له کرده و بر روی پستان ها ضماد کنند، بمدت چند ساعت آنرا بسته، بعد آنرا بشویند و این عمل را تا چند روز تکرار کنند نتایج شفابخشی بدست خواهند آورد.
8 - رفع اختلالات قاعدگی در زنان با جعفری: تقریبا کلیه اجزاء جعفری اعم از ریشه، تخم و برگ آن در درمان اختلالات قاعدگی از قبیل عقب افتادگی خون قاعدگی، عادت ماهیانه و همچنین ترشحات سفید غیر طبیعی زنان به صور مختلف دارویی (جوشانده، پودر و حمام دارویی) بکار می رود.
الف - جوشانده تخم جعفری: صد گرم تخم جعفری را در یک لیتر آب بمدت 10 دقیقه جوشانده و آب صاف شده آنرا میل کنید. این جوشانده معالج قاعده های سخت بوده و عادت ماهیانه را باز می کند.
ب - جوشانده برگ جعفری: سی گرم برگ جعفری خشک یاتر را در 250 گرم آب جوشانده و آب صاف شده آنرا میل کنید. این جوشانده علاوه بر رفع بند آمدگی خون قاعدگی معالج خوبی جهت رفع یائسگی زودرس خانمها می باشد.
پ - حمام دارویی گیاه کامل جعفری: 100 گرم گیاه کامل جعفری (همراه با ریشه، ساقه و برگ را در کمی آب ریخته و بجوشانید، آب صاف شده آنرا در تشتی ریخته و پس از سرد شدن در آن بنشینید و محل را با آن شستشو دهید.
9 - تسکین دردگوش با جعفری: چکاندن آب جوشانده غلیظ برگهای جعفری در گوش در تسکین درد آن موثر است. همچنین استفاده از ضماد برگ له شده آن بر روی گوش در تحلیل ورم گوش مفید است. ( در صورت نبودن آب له شده جعفری یا جوشانده غلیظ آن، از روغن برگ جعفری بهره بگیرید)
10 - درمان یرقان (زردی) با جعفری: کسانی که از بیماری یرقان رنج می برند چنانچه 40 گرم ریشه دو ساله جعفری را در یک لیتر آب جوشانده و آب صاف شده آنرا با کمی عسل یا نبات شیرین کنند و میل نمایند در درمان بیماری آنها مؤثر است.
11 - معالجه نقرس با جعفری: جهت درمان نقرس و کاهش اسید اوریک خون سه مثقال تخم جعفری را با دو مثقال برگ آن و 5 مثقال عناب مخلوط کرده، جوشانده و آب صاف شده آنرا صبح و عصر میل کنید. همچنین می توانید جهت کاهش سوزش نوک انگشتان پا و درمان خارجی از ضماد و کمپرس جوشانده ریشه کاسنی و ریشه جعفری بر محل سوزش بهره بگیرید.

12 - نقش جعفری در ترک عادت مشروب خوری: استفاده از شربت ساده برگ جعفری یا جوشانده 40 گرم برگ آن در یک لیتر آب موجب رفع عادت استفاده از شراب و نوشابه های الکلی می گردد. (دستور تهیه شربت ساده برگ جعفری در صفحه ذکر شده است)
13 - درمان بیماریهای پوستی با جعفری: از جعفری به صور مختلف از قبیل ماسک، مرهم، پماد، کرم، روغن و کمپرس در برطرف نمودن برخی ضایعات پوستی استفاده می شود که در زیر به برخی از آنها اشاره می کنیم:
الف - رفع جوشهای قرمز صورت: مالیدن روغن برگ جعفری به پوست موجب رفع جوشهای قرمز پوست می گردد. همچنین شستشوی پوست با آب صاف شده دم کرده ریشه جعفری در دو وعده صبح و شام در از بین بردن اینگونه جوشها موثر است.
ب - معالجه زبری و ترک دست و پا: استفاده از کرم نرم کننده پوست علاوه بر رفع زبری و خشنی موجب درمان ترک پوست می گردد. برای تهیه آن 20 گرم پودر برگ و ریشه جعفری را در کمی کره کاکائو ذوب شده بریزید، خوب بهم زده و هر بار کمی از آنرا به محل ترک بمالید.
پ - از بین بردن غدد دردناک زیر پوست: یک مشت برگ جعفری تر و تازه را کوبیده و له نمایید، سپس آنرا با کمی روغن زیتون و نمک مخلوط نموده و خوب مالش داده و بر روی غدد دردناک بگذارید و اثر شفابخش آنرا در تسکین درد و تحلیل ورم ببینید.
ت - تحلیل ورم چرکی چشم: استفاده از ضماد و کمپرس برگهای له شده جعفری بر روی ورم چشم، در تحلیل ورم آن و سر باز کردن چرک و عفونت زیر پوست بسیار مفید است. همچنین مصرف آب جعفری تازه همراه با آب هویج در درمان بیماریهای چشم موثر است.
ث - تحلیل ورم کوفتگی و ضرب دیدگی: 100 گرم برگ جعفری تازه را با 50 گرم آرد جو و 20 گرم پودر گل ارمنی مخلوط کرده، کمی لعاب ختمی را نیز به آن افزوده و خوب بهم زده و بر محل کوفته شده و ضرب دیده بمالید و ببندید. ( در صورت سفت بودن مرهم کمی آب به آن اضافه کنید)
14 - دفع سنگ کلیه و مثانه با جعفری: عصاره جعفری تازه، سموم را از بدن دفع کرده و به شکستن سنگهای کلیه کمک می کند. در این مورد دم کرده جعفری نیز موثر است.
طرز تهیه دم کرده جعفری: یک دسته جعفری شسته شده را در یک بشقاب گذاشته و آب در حال جوشیدن را روی آن بگذارید و روی آن را بپوشانید تا گرم بماند، وقتی سرد شد مایع را در 24 ساعت آینده مصرف کنید .چنانچه این عمل را تا سه هفته تکرار نمایید تمام اختلالات کلیه و مثانه شما درمان خواهد شد.

15 - درمان کم خونی و لاغری با جعفری: گیاه جعفری یک منبع خوب کلروفیل، آهن، مواد آلی، کلسیم، فسفر، منگنز و ویتامین های a و bو c است. این مواد جعفری را برای کم خونی و ضعف بدن مفید ساخته است. در این مورد استفاده از آب جعفری تازه، پودر قاووت و جوشانده آن توصیه می شود.
16 - مصارف درمانی و خواص طبی روغن جعفری:
چکاندن چند قطره روغن جعفری در گوش موجب تسکین درد آن می گردد. جهت معالجه روماتیسم و نقرس از مالیدن روغن جعفری بر محل درد و مالش مداوم آن غفلت نورزید. روغن جعفری بدلیل داشتن خاصیت ملین (نرم کننده) در رفع گرفتگی ماهیچه ها، درمان زبری و سختی پوست و همچنین تحلیل ورم بصورت استعمال خارجی و مالیدن آن به عضو کاربرد دارویی دارد.
طرز تهیه روغن جعفری: طرز تهیه روغن جعفری شبیه طرز تهیه روغن آویشن است. ( به صفحه 30 رجوع شود)
17 - فرآورده های گیاهی و دارویی جعفری: از جعفری به دلیل داشتن خواص طبی فراوان فرآورده های متعددی بدست می آورند که در زیر به چند نمونه از آنها اشاره می کنیم:
الف - تهیه پودر قاووت چهار ریشه
40 گرم ریشه تمیز و خشک جعفری را با 40 گرم ریشه رازیانه، 40 گرم ریشه مارچوبه و 40 گرم ریشه کرفس مخلوط کرده، نرم ساییده و روزی یک قاشق مرباخوری از آنرا میل کنید. این قاووت دارای خاصیت ضد بی اشتهایی بوده و در درمان اسهال نیز بکار می رود.
ب - شربت چهار ریشه
طرز تهیه این شربت شبیه طرز تهیه شربت ساده جعفری است با این تفاوت که بجای استفاده از برگ جعفری، چهار ریشه جعفری، رازیانه، مارچوبه و کرفس را بکار ببرید.
پ - عرق جعفری
از برگها و ریشه جعفری بوسیله دستگاه های عرق گیری، عرق می گیرند. این عرق تقریبا کلیه خواص جعفری را دارا بوده ولی نسبت به آب تازه برگهای آن خاصیت دارویی کمتری دارد.
ت - چای برگ جعفری
خوردن روزانه 3 فنجان از چای ساده برگ جعفری در 3 وعده روزانه (صبح، ظهر و عصر) موجب رفع بند آمدگی ادرار، درمان نقرس و کاهش اسید اوریک خون می گردد.
ترکیبات
10 گرم برگ جعفری خشک
1 فنجان آب جوش تازه
روش تهیه چای
طرز تهیه این چای همانند روش تهیه چای ساده بادرنجبویه (صفحه 63است.
ث - چای کیسه ای (تی بگ) جعفری
از برگهای خشک و همچنین تخم جعفری چای کیسه ای تهیه می شود که به صورت دم کرده مورد استفاده قرار می گیرد.
ترکیبات
5 گرم تخم جعفری
15 گرم برگ خشک جعفری
5/2 گرم دارچین نیمکوب شده
روش تهیه چای کیسه ای
طرز تهیه چای کیسه ای جعفری شبیه روش تهیه چای کیسه ای بادرنجبویه (صفحه 115) است.
ج - تنطور گیاه جعفری
تنطور برگ و ریشه جعفری به مصارف دارویی تسکین سر دردهای عصبی، تهیه محلولهای قاعده آور برای زنان، تسکین درد گوش و ... میرسد.
ترکیبات
150 گرم برگ خشک جعفری
250 میلی لیتر الکل
50 گرم بومادران
750 میلی لیتر آب
روش تهیه تنطور
روش تهیه تنطور جعفری شبیه روش تهیه تنطور آویشن (صفحه 33) است.
چ - شیاف جعفری
یکی از بهترین و موثرترین فرآورده های دارویی جعفری، شیاف برگ آن است که جهت دفع کرمهای ریز روده و انگل های دستگاه گوارشی مورد استفاده قرار می گیرد.
ترکیبات
20 گرم کره کاکائو
20 قطره روغن برگ جعفری
10 قطره روغن صبر زرد یا روغن تخم کدو
روش تهیه شیاف
طرز تهیه این شیاف شبیه طرز تهیه شیاف بادرنجبویه (صفحه 65) است.
ح - کپسول جعفری
جهت رفع بی اشتهایی و همچنین از بین بردن اسهال روزی 6 کپسول 250 میلی گرمی پودر تخم جعفری یا ریشه آنرا، 3 بار در روز، هر بار 2 کپسول،
5/2ساعت بعد از غذا میل کنید.
خ - کمپرس گرم جعفری
تحلیل ورم چرکین و سرباز کردن آن، رفع گرفتگی ماهیچه ها و کاهش درد عضلات از مصارف طبی کمپرس گرم برگ جعفری است.
ترکیبات
300 میلی لیتر دم کرده یا جوشانده برگ جعفری
200 میلی لیتر دم کردم یا جوشانده گل ختمی
روش تهیه کمپرس
روش تهیه این کمپرس شبیه روش تهیه کمپرس اجزای گیاه آویشن (صفحه 33) است.
د ضماد گرم جعفری
از ضماد گرم برگ جعفری جهت ضد عفونی کردن و التیام زخمها استفاده می شود. همچنین ضماد گرم برگ جعفری بر روی نوک انگشتان پا در درمان سریع نقرس موثر است.
لوازم مورد نیاز
1 عدد تابه کاسه ای
کمی باند نخی یا پنبه ای
کمی برگ تازه یا خشک جعفری
روش تهیه ضماد
طرز تهیه این ضماد شبیه طرز تهیه ضماد آویشن ( صفحه 34) است.
ذ - روغن استخراج گرم جعفری
از این روغن که از برگهای خشک یا تازه جعفری بدست می آید جهت تسکین درد گوش، رفع خشکی و زبری پوست و از بین رفتن تشنج (گرفتگی ) عضلانی استفاده می شود.
ترکیبات
250 گرم جعفری خشک
500 میلی لیتر روغن زیتون
روش تهیه روغن
روش تهیه روغن استخراج گرم جعفری شبیه روش تهیه روغن استخراج گرم آویشن (صفحه 35) است.
ر- روغن استخراج سرد
روغن استخراج سرد برگ جعفری بیشتر جهت تهیه پماد ضد ورم بیضه و کرم نرم کننده پوست مورد استفاده قرار می گیرد.
ترکیبات
75 گرم برگ جعفری خشک
25 گرم گل بنفشه خشک
1 لیتر روغن بادام شیرین
روش تهیه روغن
طرز تهیه این روغن شبیه طرز تهیه روغن استخراج سرد آویشن (صفحه 35 ) است.
ز - روغن ماساژ جعفری
ماساژ روزانه 3 مرتبه روغن جعفری عضلات و ماهیچه هایی را که به سبب رماتیسم دردناک شده اند، بهبود می بخشد و در درمان نقرس نیز مفید و موثر است.
ترکیبات
10 قاشق چایخوری اسانس معطر روغنی برگ جعفری
نصف قاشق چایخوری روغن اکلیل کوهی
روش تهیه روغن
روش تهیه این روغن شبیه روش تهیه روغن ماساژ آویشن (صفحه 36است.
س - پماد طبی جعفری
از پماد برگ جهت سرباز کردن عفونت دملهای دردناک و تحلیل ورم عضلات ضرب دیده استفاده دارویی می شود.
ترکیبات
100 گرم روغن سیاه (پماد اکتیول)
40 گرم برگ جعفری خشک
10 گرم پودر تخم ختمی
400 گرم موم سفید
روش تهیه پماد
طرز تهیه پماد طبی جعفری شبیه طرز تهیه پماد طبی آویشن (صفحه 37) است.
ش - کرم نرم کننده (ترکیبی) جعفری
برگ جعفری و سایر مواد موسیلاژی (لعاب دار) بکار رفته در تهیه این کرم اثر قابل توجهی در رفع زبری و خشنی پوست داشته و موجب لطیف و شاداب شدن پوست می گردد.
ترکیبات
100 میلی لیتر روغن استخراج سرد برگ جعفری
25 میلی لیتر تنطور گل پنیرک
25 میلی لیتر روغن تخم شنبلیله
25 گرم موم 25 گرم لانولین
روش تهیه کرم
طریقه ساخت این کرم شبیه روش تهیه کرم دارویی آویشن (صفحه 38است.
ص - لوسیون و امولسیون جعفری
از بین بردن جوشهای قرمز پوست و صورت و کاهش خارش اینگونه جوشها از خواص اصلی لوسیون و امولسیون برگ جعفری است.
ترکیبات
2 قاشق غذا خوری عرق یا دم کرده برگ جعفری
2 قاشق غذاخوری عرق کاسنی
1 قاشق غذاخوری تنطور ریواس
روش تهیه لوسیون
طرز تهیه لوسیون برگ جعفری شبیه طرز تهیه لوسیون آویشن (صفحه 29است.
ض - بخور جعفری
استفاده مداوم و منظم از بخور برگ جعفری در طول 3 هفته متوالی اثر قابل توجهی در درمان سردرد و رفع تنگی نفس دارد
ترکیبات
300 میلی لیتر دم کرده برگ جعفری یا 2 قاشق چایخوری اسانس معطر روغنی برگ جعفری
200 میلی لیتر دم کرده تخم گشنیز
روش تهیه بخور
طرز تهیه بخور جعفری شبیه روش تهیه بخور ضد میگرن آویشن (صفحه 39) است.
18 - فرآورده های غذایی و نوشیدنی جعفری:
الف - شربت ساده جعفری
200 گرم برگ، ریشه و تخم جعفری را به تنهایی یا توأما در دو لیتر آب جوشانده بقدری که یک لیتر آب آن کم شود، سپس کمی شکر و وانیل به آن اضافه کرده و دوباره حرارت دهید تا بقوام آید و هر بار کمی از آنرا در آب حل نموده و میل کنید.
ب - بورانی جعفری
یک مشت برگ جعفری تازه را شسته، کمی آب، قدری نمک و کره به آن افزوده و بقدری حرارت دهید تا جعفری پخته شود و آب ظرف نیز تمام گردد، بعد از سرد شدن آنرا ریز ریز نموده، کمی ماست را در دستمالی تمیز بریزید تا آب آن گرفته شود کمی پودر نمک، فلفل و نعناع خشک را نیز به ماست اضافه کرده، با جعفری خرد شده مخلوط نموده و خوب بهم بزنید و در موقع مصرف بکار ببرید.
پ - خوراک جعفری و اسفناج (برای 3 نفر)
مواد لازم
750 گرم اسفناج
250 گرم برگ جعفری
2 قاشق سوپخوری آرد
10 گرم کره
نصف فنجان شیر
به میزان لازم نمک و فلفل
روش تهیه خوراک
اسفناج و جعفری را خوب شسته و خرد کنید. سپس آن را در قابلمه ریخته، کره را به آن اضافه کرده و روی شعله اجاق بگذارید و خوب هم بزنید. بعد آرد را به تدریج اضافه کرده و شیر را نیز به آن بیافزایید و به هم زدن ادامه دهید. نمک و فلفل را نیز وقتی که خوراک کاملا پخته شد، اضافه کنید. در پایان آن را در دیس ریخته و پس از تزئینات لازم به سر سفره بیاورید.
ت - سوپ جعفری (برای 6 نفر)
مواد لازم
1 دست برگ جعفری
2 دسته تره فرنگی
50 گرم کره
4 عدد زرده تخم مرغ
2 قاشق سوپخوری آرد سفید
150 گرم خامه
4 لیوان آب گوشت
نصف استکان آبلیمو
مقداری نمک و فلفل
طرز تهیه سوپ
برگ جعفری وتره فرنگی را شسته و خرد کرده، با 3 لیوان آب و کمی نمک بگذارید. بپزد، بعد از پختن تره فرنگی و جعفری را از صافی رد کنید. آرد را با کمی کره سرخ کنید و آب گوشت را به تدریج داخل این آرد سرخ شده بریزید و هم بزنید تا آرد، داخل آب گوشت حل شود. آنگاه تره فرنگی آماده شده را داخل این مایه ریخته و بگذارید چند جوش بخورد تا کمی غلیظ شود .کمی نمک و فلفل به آن اضافه نموده و بعد زرده های تخم مرغ را با آبلیمو و کمی نمک مخلوط کنید و داخل سوپخوری بریزید و سوپ را داغ داغ به تدریج روی تخم مرغ ریخته و بهم بزنید و خامه را روی سوپ ریخته و تزیین کنید.
ث - سس جعفری
مواد لازم
250 گرم جعفری
150 گرم کرفس
4 پیمانه سس مایونز
100 گرم خیار شور
به مقدار کافی فلفل
روش تهیه سس
خیار شور را رنده کرده، کرفس و جعفری را ریز ریز نمایید. خیار شور، کرفس، جعفری و فلفل را با هم مخلوط کنید و چرخ کنید. سپس سس را با آن مخلوط نمایید و هم بزنید. حالا سس شما آماده است.
ج - املت جعفری
مواد لازم
650 گرم جعفری
7 عدد تخم مرغ
به میزان کافی روغن و کره
به میزان کافی نمک و فلفل
روش تهیه املت
تخم مرغ را خوب هم زده و با نمک و فلفل مخلوط کنید. جعفری را خوب ریز کرده و با مخلوط قبلی مخلوط کنید. در ماهی تابه های روغن را داغ کرده، مخلوط را در آن ریخته و روی حرارت ملایم قرار دهید تا همه جای املت خوب پخته شود. بعد از سرخ شدن یک طرف، املت را برگردانده،
و طرف دیگر را سرخ نمایید و بعد میل کنید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید