آویشن درمان همه درد ها

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

 

 

خواص آویشن

آویشن thymus vulgaris

اسامی گوناگون آویشن: فارسی این گیاه آویشن است. در زبان عربی به صعتر معروف است. در برخی از زبانهای خارجی با عنوان سرپوله نیز شناخته می شود. دو نوع آویشن وجود دارد: آویشن کوهی و آویشن شیرازی در شیراز به کبک لیک و در همدان به آزربه معروف است. آذر روبه، جلنجمون، ندغ، اشن، آفشم، آفشن، آیشن، آندوخ، آنوخ، ادشان، ادشن، اشمه، اوشن، آوجی، حاشا، زروه، زعتر، سعتر، سرپوله، سوسن بر، کاکله اوتی، آس بویه، حاشا بری، صعتر الحمیر، سه سنبل، سی سنبل، گون گل و زعترو از اسامی دیگر این گیاه است کهلیک یا ککلیک اوتی اسم ترکی آویشن است. آویشن در لهجه اصفهانی به آبشم و آوشم معروف است .
آویشن در زبان لاتین به thymus vulgaris، در زبان انگلیسی به thyme، در زبان فرانسه به thym و در زبان آلمانی به thymian شهرت دارد.
آویشن در زبان هلندی به wilde tijm، kruipen tijm، در زبان استونی به numm _ liivatee، در زبان فنلاندی به - kangas ajuruoho، در زبان مجارستانی به mezei kakukkfu، در زبان ایتالیایی به serpillo، در زبان نروژی به kryptimiman، در زبان اسپانیایی به serpoleto، در زبان سوئدی به backtimjan، در زبان عربی به sarar zeeter، در زبان چینی به ai hao، در زبان دانمارکی به tijm، در زبان اسکاتلندی به righlus an، در زبان ایسلندی به timjan ، در زبان اندونزی به timi، در زبان ایتالیایی به timo، در زبان لهستانی به tymianek wlasciwy ، در زبان پرتغال به tomilho timo و در زبان روسی به chebrts، timjan شهرت دارد.
گونه های مختلف آویشن:
1 - گونه های مختلف تیموس thymus
1-1 - thymus serpyllum
2 - 1 - thymus kotschyanus
3 - 1 - thymus vulgaris
4 - 1 - thymus eriophorus
2 - گونه های مختلف زاتاریا zataria
1 - 2 - zataria multiflora
2 - 2 - zataria bracteata
3 - گونه های مختلف اریگانوم origanum
1 - 3 - origanum vulgar l.
4 - گونه های گیاه nepeta
1 - 4 - nepeta staussi
گیاه zizyphora clinopodioids
مشخصات کلی آویشن : آویشن گیاهی است پایا از تیره نعناع که انواع مختلف قسمتهای مورد استفاده یعنی سرشاخه های گلدار آن به مصارف طبی و دارویی می رسد. پرورش این گیاه ممکن است از طریق کاشت دانه یا تقسیم ساقه های ریشه دار گیاه مسن صورت گیرد. بوته آویشن به ارتفاع 10 - 30 سانتی متر و بندرت خوابیده است. آویشن گیاهی یکساله و علفی بوده و طول برگهای آن از 4 تا 10 میلیمتر متغیر است. گلهای آن به رنگ صورتی یا بنفش است و زمان گل دادن آن بین خرداد تا مرداد است تمام بخشهای این گیاه معطر بوده و دارای طبیعتی گرم است آویشن از خانواده لابیاته است.

ترکیبات شیمیایی آویشن: در آویشن یک اسانس به نام تیمول thymolوجود دارد و نیز دارای کارواکرول سیمن و ال پی نن و بورنئول استات می باشد. به علاوه دارای اولئانولیک و ایزمر آن اورسوریک می باشد، و در تجزیه های دیگر این گیاه علاوه بر مواد فوق پارتیول نیز در آن تایید شده است.
نسخه های شفابخش آویشن
1 - درمان نارسایی کبد با آویشن: استفاده از دمکرده آویشن در چند روز متوالی یا خوردن روزی یک قاشق مرباخوری از پودر آویشن که با کمی عسل یا پودر نبات مخلوط شده باشد در رفع نارسایی و ضعف کبد مفید و مؤثر است. همچنین جهت درمان نارسایی کبد و افزایش سرعت تحرک خون می توانید از مالیدن آب جوشانده آویشن و سپس کمپرس تفاله آن بر روی سینه ( در ناحیه کبد) بهره بگیرید.
2 - تسکین درد روماتیسم با آویشن: استفاده از حمام دارویی محلول مرکب آویشن اثر قابل توجهی در کاهش درد روماتیسم داشته و مصرف آن به کلیه مبتلایان به آن بویژه افراد مسن و سالخورده توصیه و تجویز می شود. طرز تهیه محلول مرکب آویشن: جهت تهیه محلول مرکب آویشن 5/0 مثقال اسانس آویشن شیرازی را با 9 مثقال اسانس آویشن کوهی و 75 مثقال ( حدود 350 گرم )، جوش شیرین مخلوط کرده در مقداری الکل حل نموده و خوب بهم بزنید، سپس آن را در آب وان حمام ریخته و مدتی در آن دراز بکشید و این عمل را تا چندین هفته (هفته ای دو بار) تکرار کنید.
3 - درمان اختلالات قاعدگی در زنان با آویشن:
خانمهایی که دچار قطع و فقدان قاعدگی شده اند و یا اینکه ترشحات مایع سفید در آنها زیاد شده است چنانچه هر روز 5 تا 6 فنجان از دمکرده 15 تا 20 آویشن بخصوص آویشن شیرازی خشک در یک لیتر آب جوش استفاده کنند در معالجه آنها مفید و مؤثر خواهد بود. همچنین برای کاهش دردهای قاعدگی خانمها می توانند از ضمادی که از دانه آسیاب شده آویشن تهیه می شود و بصورت خارجی مصرف می گردد بهره بگیرند.

4 - رفع کرم روده و انگل با آویشن: خوردن روزانه یک قاشق مرباخوری از پودر آویشن به مدت یک الی دو هفته در ریزاندن و نابود کردن کرمهای روده مفید و موثر است. همچنین جهت اثر بخشی بیشتر می توانید پودر آویشن را با پودر انغوزه مخلوط کرده بصورت حبهایی در آورده و روزی یک حب آنرا میل کنید.
5 - معالجه آسم و تنگی نفس با آویشن: جهت درمان آسم و خروج خلط از سینه روزی یک فنجان دم کرده آویشن را با آب لیمو ترش و کمی شکر مخلوط کرده خوب بهم زده و میل کنید و این عمل را تا بهبودی ادامه دهید. همچنین خوردن آویشن پخته شده با انجیر در طول چند روز متوالی داروی مفیدی جهت تنگی نفس می باشد.
6 - رفع بند آمدگی ادرار با آویشن: استفاده مداوم آویشن پخته شده همراه با کمی آب کرفس ( آبی که از جوشاندن برگ یا تخم کرفس حاصل شدهب باشد یا از فشردن تازه له شده بدست آمده باشد ). جهت رفع بند امدگی ادرار مفید و مؤثر است.

7 - تصفیه کردن خون با آویشن : جهت رقیق کردن خون و رفع غلظت بالای آن 20 گرم آویشن را با 20 گرم عناب مخلوط کرده و در ظرفی بریزیدسپس 600 میلی لیتر آب به آن اضافه کرده و بگذارید خوب خیس بخورد بعد آنرا در آفتاب گذاشته یا کمی حرارت دهید تا به آن یک چهارم مقدار اولیه برسد و میل کنید.
8 - رفع لاغری بدن با آویشن: افرادی که دارای بدنی ضعیف بوده و از لاغری مفرط رنج می برند چنانچه مدتی صبحانه خود را با نان، پنیر و برگ و گل آویشن تازه اختصاص دهند. و این عمل را در طول 1 ماه متوالی ادامه دهند نتایج رضایت بخشی از آن خواهند دید.
9- رفع سفیدی چشم با آویشن: کشیدن پودر خاکستر گیاه آویشن یا پودر برگ و گل آویشن در چشم جهت رفع سفیدی مفید بوده و در صورت استفاده مداوم از آن موجب تقویت بینایی نیز می گردد.
10 - رفع سنگینی گوش و ناشنوایی با آویشن: چکاندن چند قطره دمکرده غلیظ آویشن، روغن، عصاره غلیظ و یا عرق آویشن در گوش و تکرار آن در چند نوبت متوالی موجب رفع سنگینی و کری گوش می گردد.
11 - برگردان ناف بیرون آمده کودکان به داخل با آویشن: استفاده از ضماد 15 گرم پودر آویشن با 15 گرم پودر سیر زیره سبز یا سیاه که با کمی روغن زیتون خمیر شده باشد بر ناحیه ناف اطفال سبب بازگردادن ناف بیرون آمده آنها به داخل می گردد.
12 - تسکین درد دندان با آویشن: افرادی که از درد دندان رنج می برند چنانچه نصف قاشق مرباخوری برگ و گل آویشن تازه با یک چهارم قاشق مرباخوری زیره و کمی سرکه در دهان ریخته و مضمضه نمایند و به مدت چند دقیقه چیزی تناول ننمایند موجب تسکین درد دندان آنها می گردد.

13 - درمان اختلالات عصبی با آویشن: استفاده از چای گیاهی آویشن سبب درمان گرفتاریهای عصبی گردیده و به عنوان دارویی روح افزا و آرامش بخش مغز و اعصاب مصرف آن به کلیه افرادی که به نحوی به اختلالات عصبی دچارند توصیه می شود. خوردن روزانه دو فنجان از چای مرکب آویشن در دو وعده صبح و عصر نیز بعنوان دارویی مقوی اعصاب مفید و موثر است.
طرز تهیه چای مرکب آویشن: دو مثقال آویشن شیرازی را با یک مثقال بابونه، یک مثقال گاوزبان، یک مثقال بادرنجبویه و یک مثقال مرزنجوش مخلوط کرده در یک لیتر آب جوش ریخته و 12 دقیقه بگذارید تا دم بکشد، سپس موقع مصرف آنرا با کمی عسل یا نبات شیرین کنید و میل نمایید.
14 - درمان برونشیت، زکام و سرماخوردگی با آویشن:
آویشن به علت داشتن خاصیت ضد عفونی کننده و ضد خلط بعنوان دارویی موثر به شکل دم کرده یا بخور گیاهی در درمان اختلالات تنفسی و ریوی بکار می رود.
جهت درمان زکام بویژه در افراد بلغمی مزاج 10 گرم آویشن را با 10 گرم بابونه، 10 گرم شوید و 10 گرم مغز ناخنک مخلوط کرده بجوشانید و سر را با آب غلیظ آن بشویید. چکاندن آب جوشانده غلیظ آویشن نیز در بینی در ضد عفونی کردن مجاری تنفسی و درمان سینوزیت و زکام مفید است.

15 - درمان گریپ و حساسیت فصلی (آلرژی) با آویشن:
کشیدن پودر آویشن به تنهایی یا همراه با کمی پودر مرزنجوش و پودر ریشه کندش در بینی موجب باز شدن مجاری تنفسی و درمان گریپ می گرددهمچنین استفاده از بخور آویشن به تنهایی یا همراه با کمی اسطوخودوس، تخم گشنیز، کاه جو و برگ مورد بعنوان دارویی مؤثر جهت درمان آلرژی توصیه می شود.
16 - درمان ریزش مو با آویشن: آویشن بعنوان یکی از گیاهان مقوی پیاز مو به تنهایی یا بصورت ترکیب با داروهای دیگر بصورت مختلف از جمله به شکل جوشانده، لوسیون، شامپو، روغن و سرشوی گیاهی در درمان بیماریهای مو بویژه ریزش آن کاربرد دارد.
طرز تهیه لوسیون آویشن: جهت تهیه لوسیون ضد ریزش مو با آویشن یک مشت (معادل 75 گرم) آویشن تازه یا خشک را در 100 گرم الکل 60 درجه بخیسانید و بمدت 15 روز در آفتاب بگذارید، سپس هر بار 4 قاشق مرباخوری از آنرا با آب مخلوط کرده و به پوست سر بمالید.
طرز تهیه محلول ضد ریزش مو با آویشن: 40 گرم آویشن خشک را در یک لیتر آب بقدری بجوشانید تا با آب غلیظ شود سپس آب آنرا صاف نموده و در حمام پوست سر را با آن شستشو و ماساژ دهید.

طرز تهیه شامپو گیاهی آویشن: جهت تهیه شامپوی نرم کننده و ضد ریزش مو با آویشن لازم است 4 مثقال آویشن اهلی را با 4 مثقال آویشن شیرازی، 4 مثقال برگ گلپر نساییده مخلوط کرده، در مقداری آب بجوشانید سپس آب آنرا صاف نموده و دو عدد تخم مرغ کامل را با آنها افزوده خوب بهم زده و سر را با آن بشویید.
طرز تهیه سر شوی گیاهی آویشن: 20 گرم پودر آویشن را با 20 گرم پودر سدر، 20 گرم پودر قهوه خام، 20 گرم برگ مورد و 5 گرم حنا مخلوط کرده با کمی آب یا تخم مرغ کامل خمیر نموده و به مدت 15 دقیقه به سر بگذارید و بعد با آب ولرم بشویید.
روغن آویشن: مالیدن روزانه دو مرتبه روغن آویشن به سر پس از شستن آن با صابون گیاهی علاوه بر قطع ریزش مو در صورت مصرف مداوم موجب روییدن موهای ریخته شده می گردد.
17 - خواص طبی و مصارف دارویی روغن آویشن: مالیدن روغن آویشن (بویژه آویشن شیرازی) به عضو، سرعت گردش خون را در آن ناحیه زیاد کرده و به همین دلیل در درمان بیماری فلج عضلانی و بی حسی اعضاء، پیچیدگی و گرفتگی عضلات، درمان رگ به رگ شدن آنها کاربرد دارد. همچنین به دلیل داشتن همین خاصیت مالیدن آن به قضیت موجب تحریک آن گردیده و اعمال اعضاء جنسی و تناسلی را در بدن تقویت می کند. مالیدن آن به سر موجب تقویت پیاز مو گردیده، و از ریزش موها جلوگیری می کند. مالش مکرر و مداوم آن به مفاصل موجب تسکین درد آنها گردیده و در درمان نقرس و سیاتیک نیز بکار می رود.
طرز تهیه روغن آویشن: 100 گرم برگ و گل آویشن خشک را 24 ساعت در 5/1 لیتر آب بخیسانید. سپس بجوشانید بقدری که آب آن نصف شود. بعد صاف نموده و آب آنرا در 150 گرم روغن زیتون یا کنجد بقدری بجوشانید تا آب آن بخار شود و روغن بماند.
18 - فرآورده های گیاهی و دارویی آویشن: بوی معطر طعم تند و تیز و طبیعت گرم این گیاه سبب شده که علاوه بر خاصیت ضد عفونی کننده و هضم کنندگی غذاها به عنوان چاشنی مناسبی در خوش طعم نمودن غذاها و تقویت دستگاه گوارشی، در تهیه بسیاری از فرآورده ها به کار می رود. در زیر به چند نمونه از این فرآورده ها اشاره می کنیم.
الف - شربت مرکب آویشن
این شربت، خلط آور و آرام بخش بوده و برای درمان عفونت سینه، آسم (تنگی نفس) و ضد عفونی کردن مجاری تنفسی بسیار مفید است.
ترکیبات
10 گرم برگ آویشن خشک
10 گرم زوفای خشک
5 گرم پوست خشخاش خشک
5 گرم عصاره خشک شیرین بیان
5 گرم دانه بادیان
750 میلی لیتر آب
500 گرم عسل
روش تهیه شربت
ابتدا عصاره خشک شیرین بیان و آب را داخل کاسه ای ریخته، حرارت دهید تا در آب حل شود، سپس سایر مواد را مخلوط کرده، داخل عصاره گرم شیرین بیان بریزید و بگذارید 10 دقیقه دم بکشد، بعد آنرا صاف کرده با عسل مخلوط نموده به آرامی حرارت دهید و پس از سرد شدن داخل بطری شیشه ای تیره رنگ ریخته و 6 بار در روز، هر بار یک قاشق چایخوری آنرا میل کنید.

ب - دم کرده و جوشانده آویشن
برای تهیه دم کرده آویشن، 25 گرم آویشن خشک را در 500 میلی لیتر آب جوش بریزید و به مدت 15 دقیقه صبر کنید تا دم بکشد. از این دم کرده، 3 بار در روز، هر بار یک فنجان بنوشید.
جهت تهیه جوشانده آویشن 30 گرم آویشن خشک را در 750 میلی لیتر آب سرد ریخته و به مدت 20 تا 40 دقیقه آنقدر بجوشانید تا آب آن به حدود 500 میلی لیتر برسد و 3 بار در روز، هر بار یک فنجان آنرا میل کنید.
پ - چای کیسه ای آویشن
چای کیسه ای آویشن برای استفاده در محل کار یا مسافرت بسیار مناسب است. برای تهیه آن یک یا دو قاشق چای خوری از برگ آویشن خشک را در یک پارچه چیت چهار گوش کوچک، به ابعاد 10 * 10 سانتیمتر بریزید و تکه ای نخ، آن را به شکل یک بقچه ببندید. بعد از آن را داخل یک فنجان آب جوش تازه گذاشته و پس از 5 دقیقه دم کشیدن، آنرا میل کنید.
ت - تنطور آویشن
ترکیبات
200 گرم برگ خشک یا 60 گرم برگ آویشن تازه
250 میلی لیتر الکل
750 میلی لیتر آب
روش تهیه تنطور
برگ آویشن را در یک ظرف شیشه ای بزرگ دهانه گشاد قرار دهید، سپس مخلوط آب و الکل را روی آن بریزید. درب ظرف شیشه ای را محکم ببندید و به مدت دو هفته ظرف در یک جای خشک قرار دهید. بعد یک کیسه پارچه ای را داخل دستگاه پرس قرار دهید و مخلوط را درون آن بریزیدمخلوط را پرس کرده و به داخل پارچ صاف کنید. محلول صاف شده را داخل دستگاه بطری شیشه ای تیره رنگ بریزید و 3 بار در روز، هر بار یک قاشق چایخوری تنطور را با مقداری کمی آب گرم رقیق کرده، مصرف کنیداین تنطور تا 2 سال در بطری شیشه ای استریل تیره رنگ قابل نگهداری است.
ث - کپسول آویشن
برای تهیه کپسول آویشن، مقداری برگ و گل آویشن خشک را نرم ساییده و درون ظرف کوچکی بریزید. دو نیمه کپسول ژلاتینی یا گیاهی را جدا کرده و داخل آنرا با پودر آویشن پر کرده و دو نیمه را بخوبی فشار داده تا کاملا بسته شود. ظرفیت هر کپسول برای حدود 200 تا 250 میلی گرم پودر است. از این کپسول 3 بار در روز، هر بار 2 تا 3 کپسول مصرف کنید.
ج - کمپرس دم کرده یا جوشانده آویشن
جهت تهیه کمپرس آویشن، 500 میلی لیتر دم کرده یا جوشانده معمولی یا 50 میلی لیتر تنطور رقیق شده آویشن در 500 میلی لیتر آب داغ یا سرد را درون قابلمه ای کوچک بریزید. سپس پارچه ای تمیز و نرم را در آن خیس کرده و خوب بفشارید تا مایع اضافی آن خارج شود، پارچه کمپرس را روی ناحیه صدمه دیده یا محل مورد نظر قرار دهید. هنگامی که کمپرس سرد یا خشک شد مجددا با استفاده از محلول، کمپرس را تکرار کنید. از این کمپرس برای تسکین سردردهای عصبی و رفع نارسایی کبد استفاده می شود.

ح - ضماد ساده یا ترکیبی آویشن
برای تهیه ضماد آویشن، یک مشت گیاه را بجوشانید. هنگامی که دمای آن قابل تحمل شد، آن را بفشارید تا هر گونه مایع از آن خارج شود، سپس آن را روی سطح آسیب دیده یا محل مورد نظر پهن کنید. قبل از گذاشتن ضماد، مقداری روغن گیاهی (زیتون یا بادام شیرین) روی پوست بمالید تا از چسبیدن گیاه به پوست جلوگیری شود. برای ثابت نگه داشتن ضماد در محل مورد نظر از گاز یا نوار کتانی استفاده کنید، هر 2 تا 4 ساعت یک بار از ضماد استفاده کرده و رد صورت نیاز، می توانید دفعات استفاده را بیشتر کنید.
خ - روغن استخراج گرم آویشن
ترکیبات
250 گرم برگ آویشن خشک، 500 میلی لیتر روغن زیتون ( یا آفتابگردان و یا روغن بادام شیرین)
روش تهیه روغن
روغن و برگ آویشن خشک را در یک قابلمه کوچه به روش بن ماری (حرارت غیر مستقیم) به مدت 3 ساعت به آرامی حرارت دهید. سپس مخلوط را در یک کیسه پارچه ای از جنس چیت ریخته و در آن را ببندیدبعد آنرا داخل یک دستگاه پرس کوچک قرار داده و فشار پرس را به تدریج زیاد کنید تا روغن از پارچه خارج شود. روغن حاصل را داخل بطری شیشه ای تیره رنگ ریخته و از آن برای استعمال خارجی در کرم ها،پمادها و به صورت روغن های ماساژ برای رفع گرفتگی های عضلانی استفاده کنید.
د - روغن استخراج سرد آویشن
ترکیبات
2 پیمانه برگ آویشن تازه یا 1 پیمانه برگ آویشن خشک، یک لیتر روغن گردو یا روغن گلرنگ
روش تهیه روغن
ظرف شیشه ای بزرگ گشادی را از گیاه پر کرده و سپس روی آن، آنقدر روغن بریزید تا روی گیاه را بپوشاند در ظرف را بسته و به مدت 2 تا 3 هفته آن را پشت پنجره آفتابگیر یا در گلخانه، قرار دهید. بعد از 2 تا 3 هفته، یک کیسه صافی را داخل پارچ قرار دهید و بوسیله کش به بالای پارچ ثابت کنید. مخلوط روغن و گیاه را در کیسه صافی بریزید. کیسه را با دست بفشارید تا روغن آن خارج شود روغن حاصل را درون بطری شیشه ای استریل تیره رنگ بریزید و از آن برای ماساژ و یا به عنوان ماده اصلی تهیه کرم و یا پماد استفاده کنید.
ذ - اسانس آویشن
روش تهیه اسانس
گیاه تازه آویشن را پس از جمع آوری داخل دستگاه تقطیر ریخته و به جای خیس کردن آن با آب، آنرا داخل سبدهای مخصوص بریزید و سپس بخار را با فشار از میان گیاه عبور داده و اسانس را به این وسیله همراه با بخار آب در قسمت سرد کننده جمع آوری کنید. از این اسانس برای درمان گریپ، خشکی بینی و گرفتگی های مجاری تنفسی و همچنین اختلالات گوارشی استفاده می شود.

ر - روغن ماساژ آویشن
ترکیبات
1 قاشق چایخوری اسانس معطر روغنی آویشن
2 قاشق غذاخوری روغن زیتون یا بادام شیرین
روش تهیه روغن
روغن زیتون یا بادام شیرین و اسانس را درون یک بطری شیشه ای تیره رنگ ریخته و خوب تکان دهید تا مخلوط شوند، سپس هر بار نیم تا یک قاشق چایخوری از مخلوط را روی دستها بریزید و بدن را به آرامی با آن ماساژ دهید. ( از تماس مستقیم روغن ماساژ با پوست محل مورد نظر خودداری کنید) .

ز - پماد طبی آویشن
ترکیبات
500 گرم پارافین نرم یا موم
60 گرم برگ آویشن خشک یا 150 گرم برگ آویشن تازه
روش تهیه پماد
موم یا پارافین را در کاسه بلوری ریخته و به روش بن ماری ( حرارت غیر مستقیم) ذوب کنید. برگ آویشن را به آن اضافه کرده، دو ساعت حرارت دهید تا عصاره آویشن در اثر حرارت خارج شود. سپس یک کیسه ژله را داخل پارچ قرار دهید و بالای آن را به وسیله نخ یا باند کشی محکم به دهانه پارچ وصل کنید. اکنون مخلوط فوق را داخل آن بریزید. بعد پارچه را فشار داده تا مخلوط صاف شود. مخلوط صاف شده را هنگامی که هنوز داغ است. فورا داخل ظرف بریزید و 2 تا 3 بار در روز، هر بار کمی از آنرا روی سطح صدمه دیده بمالید.
س - کرم دارویی آویشن
ترکیبات
100 میلی لیتر روغن استخراج گرم آویشن
50 میلی لیتر تنطور آویشن
25 گرم موم زنبور عسل
25 گرم لانولین
روش تهیه کرم
موم زنبور عسل و لانولین را بدون آب به روش بن ماری ذوب کنید و روغن استخراج گرم و تنطور آویشن را به آن اضافه کنید. سپس آن را صاف کرده، به هم بزنید، هنگامی که کرم به حال سفت شدن است با استفاده از کاردک آن را درون ظرف مخصوص نگهداری کرم پر کنید و 2 تا 3 بار در روز، هر بار کمی از آنرا به ناحیه مورد نظر بمالید.
ش - لوسیون و امولسیون آویشن
روش تهیه لوسیون
2 قاشق غذاخوری عرق آویشن را با 2 قاشق غذاخوری گلاب و 1 قاشق غذاخوری تنطور آویشن درون یک بطری شیشه ای تیره رنگ ریخته و تکان دهید تا خوب مخلوط شوند و هر بار کمی از آنرا به آرامی به محل مورد نظر بمالید و ماساژ دهید.
روش تهیه امولسیون
یک قاشق چایخوری روغن آویشن را با یک قاشق چایخوری تنطور آویشن مخلوط کرده، خوب به هم بزنید تا مخلوط شوند و هر بار کمی از آنرا به محل مورد نظر بمالید و ماساژ دهید.
ص - بخور ضد میگرن آویشن
ترکیبات
750 میلی لیتر آب
500 میلی لیتر دم کرده برگ آویشن یا 2 قاشق چایخوری اسانس معطر روغنی آویشن
روش تهیه بخور
آب را درون کتری ریخته و آنرا به جوش آورید، سپس آنرا درون یک تشت یا قابلمه پهن ریخته و اسانس یا دم کرده را به آن اضافه کنید. سر را روی تشت یا قابلمه بگیرید و حوله ای خشک را به گونه ای روی سر بیندازید که بخار را در خود نگه دارد، سپس به مدت 15 دقیقه به صورت مداوم و یکنواخت تنفس کنید. این عمل را یک تا دو بار در روز، هر بار به مدت 10 دقیقه تکرار کنید و تا بهبودی کامل ادامه دهید.
ض - بخور ضد عفونی کننده دستگاه تنفسی آویشن
ترکیبات
500 میلی متر دم کرده آویشن، تخم گشنیز، اسطوخودوس و برگ اوکالیپتوس (هر کدام 6 گرم در 500 میلی لیتر آب و به مدت 15 دقیقه) یا 2 قاشق چایخوری از مخلوط اسانس روغنی معطر گیاهان فوق
روش تهیه بخور
روش تهیه این بخور شبیه روش تهیه بخور ضد میگرن ( بند قبلی (ض)می باشد.
ط - حمام دارویی آویشن
از حمام دارویی آویشن می توانید برای تسکین درد عضلات، رفع گرفتگی های عضلانی و باز شدن مجاری تنفسی استفاده کنید.
روش تهیه حمام دارویی
3 تا 5 قطره اسانس معطر روغنی آویشن را در آب گرم وان حمام بریزیدخوب هم بزنید تا ذرات روغن کاملا در آب وان پخش شوند. سپس به مدت 30 الی 45 دقیقه در آب وان دراز کشیده و بدن را با آن ماساژ دهید.

ظ - پاشویه طبی آویشن
از پاشویه طبی آویشن برای کاهش درد پاها، رفع بی حسی آنها و افزایش جریان خون در آن نقطه استفاده می کنند.
روش تهیه پاشویه
یک مشت از برگها و گل آویشن با یک قاشق غذاخوری از پودر آن در یک تشت پر از آب داغ بریزید، خوب هم بزنید و پاها را به مدت چند دقیقه در آن قرار داده و خوب ماساژ دهید.
ع - غرغره یا دهان شویه آویشن
ترکیبات
یک فنجان آب دم کرده یا جوشانده غلیظ آویشن یا یک قاشق چایخوری تنطور آویشن حل شده در یک فنجان آب گرم
روش تهیه غرغره یا دهان شویه
روزی 2 بار، هر بار یک فنجان آب دم کرده یا جوشانده یا محلول تنطور و آب گرم را در دهان ریخته، چندین مرتبه بوسیله زبان آنرا در داخل دهان به گردش در آورید و سپس دهان را به طرف بالا نگه داشته و هوا را از داخل ریه ها و حلق به طرف بیرون هدایت کنید.
غ - شربت ضد بیخوابی و مقوی اعصاب آویشن
ترکیبات
15 گرم برگ آویشن خشک
10 گرم گل اسطو خودوس خشک
5 گرم برگ سیسنبر خشک
5 گرم بهار نارنج خشک
5 گرم ریشه سنبل الطیب خشک
750 میلی لیتر آب
500 گرم عسل طبیعی ( در صورت نبود از شکر تصفیه نشده استفاده کنید)
روش تهیه شربت
طرز تهیه این شربت شبیه طرز تهیه شربت مرکب آویشن (صفحه 32) است .
ف - محلول غرغره ضد اوریون آویشن
ترکیبات
15 گرم برگ آویشن خشک
15 گرم مریم گلی خشک
500 میلی لیتر آب
روش تهیه محلول غرغره
گیاهان خشک را در قوری ریخته، آب تازه جوشیده روی آن بریزید. سپس به مدت 15 دقیقه دم کرده، بعد آنرا صاف کنید. این محلول در ظرف در بسته و در جای خنک، تا 48 ساعت قابل نگهداری است.
میزان مصرف: یک تا دو ساعت یک بار، 5/ 2 قاشق غذا خوری از دم کرده فوق را در 5/2 قاشق غذاخوری آب داغ رقیق کرده و به صورت غرغره استفاده کنید.

ق - عرق آویشن
عرق آویشن برای دل بهم خوردگی و دل درد بسیار مفید است و از مخلوط آن با عرق گاو زبان و بید مشک برای تقویت قلب و اعصاب استفاده می شود. خوردن عرق آویشن خلط آور بوده و به عنوان یک آنتی بیوتیک قوی مجاری تنفسی را ضد عفونی می کند. چکاندن چند قطره عرق به آویشن در بینی گرفتگی بینی را برطرف می سازد و در دهان سینوزیت و زکام نیز مؤثر است .غرغره عرق آویشن در درمان درد گلو و حلق را تسکین داده و آنها را ضد عفونی می کند.
ک - قرص آویشن
ترکیبات
15 گرم برگ آویشن خشک
10 گرم گل نیلوفر
5 گرم گل و تخم ختمی
5/2 گرم ریشه شیرین بیان
30 گرم پودر کتیرای گل
15 گرم پودر ثعلب سفید
500 میلی لیتر آب
3 قاشق چایخوری عسل
روش تهیه قرص
آویشن، گل و تخم ختمی و ریشه شیرین بیان را در 500 میلی لیتر آب ریخته آنقدر حرارت دهید تا به نصف برسد، سپس عسل را به آن اضافه کنید. خوب بهم بزنید، دوباره کمی حرارت دهید، بعد آنرا صاف کرده، درون کاسه ای بریزید. پودر ثعلب و کتیرا را نیز به آن بیافزایید و پس از خمیر شدن، خمیر حاصل را به شکل قرصهای کوچکی در آورید و 3 بار در روز، هر بار 2 قرص آنرا در دهان گذاشته و بمکید. این قرص ضد سرفه بوده و عفونت ریه را به خوبی دفع می کند.
گ - تونیک تقویت کننده دستگاه گوارشی آویشن
ترکیبات
20 گرم برگ آویشن خشک
10 گرم زنیان
10 تخم کرفس
5 گرم زنجبیل
5 گرم جوز هندی
250 گرم عسل
روش تهیه تونیک
کلیه اجزاء فوق (به غیر از عسل) را مخلوط کرده، نرم ساییده و درون کاسه ای بزرگ بریزید. در این هنگام عسل را نیز به آن اضافه کنید، خوب به هم بزنید تا به شکل خمیر در آید و عسل جذب پودر شود. 3 بار در روز، هر بار یک قاشق چایخوری آنرا 2 ساعت بعد از غذا میل کنید. این تونیک علاوه بر تقویت دستگاه گوارشی بخصوص معده، در برطرف نمودن سردی و رطوبت آن نیز مؤثر است .

19 - فرآورده های غذایی آویشن
الف - سالاد مقوی معده آویشن
مواد لازم
2 عدد پیاز رازیانه (حلقه شده)
نصف پیمانه کاهو (خرد شده)
یک قاشق چای خوری آبلیمو
2 قاشق غذاخوری روغن زیتون
یک چهارم پیمانه آویشن تازه (خرد شده)
3 قاشق غذاخوری ریحان ( خرد شده)
نصف قاشق چایخوری پودر زنیان
نمک و فلفل مقداری
روش تهیه سالاد
آبلیمو، روغن زیتون، پودر زنیان، نمک و فلفل را درون کاسه ای کوچک ریخته و خوب به هم بزنید. آویشن، کاهو، پیاز رازیانه و ریحان را درون کاسه ای بزرگ بریزید، سس آماده را روی آن ریخته و پس از هم زدن بلافاصله صرف کنید.
ب - شربت ساده آویشن
ترکیبات
30 گرم آویشن خشک
750 میلی لیتر آب
500 گرم عسل
روش تهیه شربت
آویشن خشک را درون آب ریخته، بجوشانید (به مدت 20 دقیقه تا 40 دقیقه) تا به حدود 500 میلی لیتر کاهش یابد. سپس آنرا درون یک پارچ صاف کرده و داخل قابلمه ای کوچک بریزید. در این هنگام عسل را اضافه کرده و مرتب هم بزنید تا کاملا حل شود. قابلمه را روی حرارت قرار داده و به آرامی بجوشانید تا به غلظت لازم برسد. سپس آنرا پس از سرد شدن درون بطری شیشه ای تیره رنگ بریزید و 3 بار در روز، هر بار یک تا دو قاشق چایخوری آنرا میل کنید. این شربت تقریبا کلیه خواص آویشن را دارا بوده و برای تقویت معده نیز مفید و موثر است .
پ - شیرینی با طعم آویشن
ترکیبات
500 گرم آرد
250 گرم روغن
250 گرم پودر قند
100 گرم مغز گردو
1 قاشق سوپخوری پودر کاکائو
روش تهیه شیرینی
ابتدا روغن را داغ کرده، سپس آرد را کاملا در آن تفت دهید، بعد پودر قند، پودر آویشن و کاکائو را به آن اضافه کرده، خوب مخلوط کنید. بعد گردو را نیز اضافه نموده، مخلوط نمایید و در پایان مواد را در ظرف مورد نظر ریخته و بعد از سرد شدن برش دهید و میل کنید.

ت - نوشیدن شیر با آویشن (برای 1 نفر )
مواد لازم
چند برگ و شاخه کوچک آویشن تازه
2 قاشق چایخوری شکر
کمی یخ (خرد شده)
200 گرم شیر
روش تهیه نوشیدنی
لیوان را تا نیمه از یخ خرد شده پر کنید. شیر و شکر را مخلوط کرده و لیوان را از آن پر کنید. برگها و شاخه آویشن را روی شیر قرار داده و پس از اینکه عطر و بوی آویشن جذب شیر شد، آنرا برداشته و نوشیدنی آماده را میل کنید.
ث - چای لیمو با آویشن (برای 4 نفر )
مواد لازم
1 لیتر چای سیاه آماده یا چای آویشن آماده
4 حلقه نازک لیمو و کمی شکر
روش تهیه چای
چای را آماده کرده و در 4 فنجان بریزید. در هر فنجان یک حلقه لیمو روی چای قرار دهید و به اندازه ای که مایلید به چای شکر اضافه کنید .( در صورت استفاده از چای سیاه، چند برگ تازه آویشن را داخل فنجان یا روی چای قرار دهید و بعد از چند دقیقه آنرا برداشته و چای را میل نمایید) .

 

منبع : شگفتی های درمان با گیاهان دارویی - مجید حاتمی ( باتشکر از کتابخانه غدیر)

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید